Taśmy transportujące występujące w kombajnach do groszku i fasolki

W kombajnach do warzyw strączkowych występuje od kilku do kilkunastu taśm transportujących płaskich i z różnym wyposażeniem od struktur do zabieraków, prowadników i falban bocznych (welkantów). Firma Enitra produkuje te taśmy wg ustalonego z odbiorcą wzoru, a jej pomiar może być przeprowadzony u Państwa przy maszynie przez naszego inżyniera sprzedaży.

Specjalistyczne kombajny samojezdne do zbioru zielonych warzyw strączkowych są napędzane zazwyczaj wysokoprężnymi silnikami spalinowymi.

Większość kombajnów samojezdnych jest przeznaczona do zbioru jednego gatunku warzywa jednak są już nowe rozwiązania, które umożliwiają zbiór kilku gatunków roślin strączkowych jednym urządzeniem, warunkiem jest wymiana zespołu do zbioru poszczególnych warzyw (HEDER). Kombajny umożliwiają zbiory pełnych strączków, ale i samych nasion. Cały transport strąków po ścięciu wraz z zanieczyszczeniami w postaci liści i łodyg odbywa się za pomocą taśm transportujących zazwyczaj PCV z wyposażeniem (struktura nopków lub zabieraki i falbany boczne).

 

 

 

Producenci maszyn: PLOEGER, OXBO, PMC Harvester, FMC, PIXALL

Źródło: „Technika Rolnicza Ogrodnicza Leśna – 04/2011, fotografie własne Gospodarstwo Rolne Czajkowski”

Opracowanie: Leszek Sawicki