Sortowanie warzyw i owoców

Sortowanie mechaniczne

W warunkach przemysłowych lub wewnątrzgospodarskich do sortowania warzyw stosuje się maszyny stacjonarne. Najczęściej są to maszyny, które sortują warzywa ze względu na ich średnicę – sortowniki sitowe i rolkowe.

Sitowe maszyny do sortowania

To prosta, a zarazem bardzo ciekawa grupa sortowników, których działanie polega na segregowaniu plonów na różnego rodzaju sitach. Maszyny tego typu mogą być wyposażone dodatkowo w niewielki zasobnik i przenośnik pochyły, który precyzyjnie podaje produkty na część roboczą maszyny. Na każdym z sit zatrzymuje się odpowiednia frakcja sortowanego surowca, która dalej trafia na przenośniki (taśmowe, rolkowe, grawitacyjne) transportujące surowce bezpośrednio do małych skrzynek, skrzyniopalet lub worków. Istotą rolę w niektórych urządzeniach tego typu spełniają też mechanizmy wprawiające sita w ruch (tzw. wstrząsacze lub wzbudniki drgań), które powinny mieć możliwość precyzyjnego doboru częstotliwości i amplitudy drgań w zależności od surowca, jaki chcemy segregować. Odpowiedni dobór ustawień maszyny do częstotliwości drgań samego produktu sprawi, że nie będzie on niepotrzebnie podskakiwał na sitach, tylko delikatnie wibrował, przesuwał się, wykonując przy tym ruch obrotowy. Sortowniki wibracyjne najczęściej wykorzystywane są do takich produktów jak ziemniaki, cebula oraz brukselka.

Firma Enitra Sp. z o.o. oferuje do tych sortowników taśmy popularnie zwane „SITO”. Otwory w taśmach sortowniczych wykonywane są we wskazanych kształtach i wielkościach. 

Taśmy te cechuje :

  • Wysoka tolerancja na duże obciążenia,
  • Niewielkie wydłużenie,
  • Budowa taśmy – wieloprzekładkowe cięgno z tkaniny poliestrowej i poliamidowej lub tylko poliestrowej,
  • Pokrycie taśmy gumowe lub PVC.

Opracowała: Aleksandra Pelesz